Fedor Gál 80

/ OKO, Eugen Korda

Narodil se v terezínském ghettu. Byl dělníkem, který dálkově dodělal vysokou. Věnoval se sociologii a prognostice. V listopadu 1989 spoluzakládal Verejnosť proti násiliu a byl její hlavní tváří. Po rozpadu Československa se přestěhoval do Prahy. Člověk jasně formulovaných názorů a neustálé kreativity. Píše, zajímá se o dokumentární film a vystupuje s alternativní slovenskou hudební skupinou Drť. Fedor Gál dál proti násilí, rasismu a totalitám.

Fedor Gál se narodil 20. března 1945 v ghettu Terezín, kde byla v té době vězněna jeho matka Barbora Gálová a jeho starší bratr Egon. Svého otce Vojtěcha Gála pamětník nikdy nepoznal. Rodina byla židovského původu a vlastnila velký statek ve vesnici Partizánska Ľupča (do roku 1946 Nemecká Ľupča), která leží na slovenském Liptově. Otec bojoval ve Slovenském národním povstání, po jeho potlačení Němci chytili Gálovy a internovali je v koncentračním táboře Sereď. Odtud otec odešel transportem do koncentračního tábora Sachsenhausen a na konci války zemřel při pochodu smrti. Matka s malými syny válku přežila a vrátila se do Ľupče, kde se snažila znovu hospodařit. V roce 1948 jí však komunisté farmu znárodnili, proto s dětmi odešla do Bratislavy, kde až do důchodu pracovala ve Sběrných surovinách. Fedor Gál vychodil základní školu v Bratislavě a vystudoval Střední průmyslovou školu chemickou ve Zlíně (tehdy Gottwaldově). Pracoval jako dělník v chemických továrnách a dálkově si dodělával Vysokou školu chemicko-technologickou. Poté se věnoval sociologii a prognostice, pracoval v několika výzkumných ústavech. V listopadu 1989 se aktivně zapojil do sametové revoluce v Bratislavě, spoluzakládal politickou platformu Verejnosť proti násiliu. Krátce byl činný ve slovenské politice. Po rozpadu Československa se v roce 1992 odstěhoval do Prahy, kde přednášel sociologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. S dalšími společníky stál u vzniku TV Nova. Založil rovněž nakladatelství G plus G, které vydává především knihy věnované tématům menšin, jinakosti, prožitku holocaustu. Od roku 2009 se zabývá filmovou dokumentaristikou, natočil čtyři dlouhé filmy a dvanáct krátkých dokumentárních esejů. V dokumentu Krátká dlouhá cesta zmapoval také osudy svého otce.

zdroj: Paměť národa

Další články

TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek - jaro 2025: Jana H. Hoffstädter & Ida Želinská: Dohodněme se

Příručka férového rozchodu je určená dětem a jejich rodičům, aby si dokázali poradit se svými pocity a uměli se lépe orientovat ve složité situaci. První část nabízí pět příběhů dětí ve věku 6 až 14 let v modelových situacích souvisejících s rozvodem. Druhá část je určena rodičům a zabývá se právními a psychologickými aspekty rozvodu, péče o děti i majetkového vypořádání. Na textu se podíleli i odborníci z oblasti práva, psychologie nebo sociální práce. V češtině vychází 20. března.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek - jaro 2025: Hans Christian Andersen - Pohádky a příběhy

U příležitosti letošního 220. výročí narození a 150. výročí úmrtí Hanse Christiana Andersena vyjde v rámci jarního Velkého knižního čtvrtka 20. března vůbec první úplné třísvazkové vydání jeho pohádek a příběhů, které jsou přeloženy přímo z dánštiny! Díky práci překladatelů Heleny Březinové a Františka Fröhlicha, spolu s ilustracemi Filipa Pošivače, se čtenářům naskytne možnost zažít Andersenův svět co nejvěrněji.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek - jaro 2025: Pavla Horáková - Okno na západ

Je emigrace Martiných rodičů na poslední chvíli smůlou, anebo včasným útěkem před spravedlivým zúčtováním? Marta s Davidem se potkají znovu po deseti letech, na sklonku devadesátých let. Budou se však chtít sejít i jako padesátníci, kdy se charaktery načrtnuté v socialistickém dětství definitivně vybarvily? Román očima dospívajících poodhaluje, že na snobství, materialismus, klientelismus, atd. připisované kapitalismu bylo v české společnosti založeno dávno před listopadem 1989.