Host mezi řádky: Jiří Pasz

Jak se vlastně zrodil nápad všímat si toho dobrého uprostřed tragických, převážně válečných kulis?
Na prvním místě píšu pro sebe. Vždycky jsem byl hodně zvídavý, a když jsem začal cestovat, neviděl jsem jen nádherné kraje, přírodu, kulturu, jídlo nebo cokoli dalšího, co si při cestování užíváš, ale i obrovské kontrasty — chudobu, válečné konflikty a jejich následky. Všechny možné následky, které si umíš představit, a pak taky takové, jaké si představit neumíš. Jakmile se ti otevřou oči a uši a ty se začneš dívat a poslouchat i tímhle směrem — a jsi citlivá k lidským příběhům —, může se stát, že zešílíš. Abych nezešílel, píšu. Když jsem začal psát o svých cestách a misích, ptal jsem se, kde se v lidech bere tak strašné zlo. Ale brzy mi došlo, že se musím ptát i opačně. Kde se bere dobro, naděje, laskavost, touha pomáhat, síla vytrvat v té pomoci…
Kde se tedy bere v lidech zlo, kde dobro a jak blízko sebe mohou existovat?
Velmi blízko. Každý člověk bez výjimky má v sobě bestii. Záleží na tom, v jaké žije společnosti, jaké tradice, výchova a další sociální konstrukty na něj působí, a taky moc záleží na tom, jakým příběhům věří. Zlo často vzniká ze špatných odpovědí na základní lidské potřeby: člověk bytostně potřebuje přijetí, být oceněný a přijímaný už jen za svoji existenci, ne za to, jakou odvádí práci nebo co dokázal. V odpověď na nepřijetí nebo dlouhodobé nepřijímání se může ozvat bestie v každém z nás. Pak je tu ale ještě horší zlo, zlo systematické. Německo třicátých let začalo věřit příběhu o tom, že existují lidé, kteří mají menší cenu než jiní lidé, nebo kteří nemají dokonce žádnou cenu. Zlo jde často ruku v ruce s dehumanizací. Jakmile se začne o lidech mluvit jako o švábech nebo krysách, o lidech bez ceny nebo bez budoucnosti, je k páchání zla jen krok. Je to fascinující, jak banální může zlo být. Zlo nepáchá vnější entita, démoni nebo satan, zlí duchové ani monstra. Často jsou pachatelé zla jen hluboce zranění lidé, kteří zažívají něco, co oni sami nedokážou zpracovat a řešit, případně něco, co neumí zpracovat a řešit jejich komunita, společnost nebo stát.
Přesto jsi ve své knize Páchat dobro nepopisoval mechanismy, jak funguje zlo, ale naopak přinášíš příběhy lidí ze všech koutů světa, kteří v nepochopitelně tragických a zoufalých podmínkách činí dobro. Co mají společné?
Říkáš, že ti lidé, kteří činí dobro, jsou ze všech koutů světa — a to je strašně dobrá zpráva. Pro uzdravení čehokoli, lidí i společenství, je důležité přijímat chyby, ať už chyby vlastní, nebo ty charakterové, nezamýšlené, náhodné, jakékoli chyby, být k nim laskavý, abychom se s nimi učili pracovat. Vlastní chyby, když s nimi umíte dobře zacházet, často vedou k páchání dobra. Znám kluka, který prošel těžkou závislostí — pervitin, heroin, ulice, kriminál — a už dvacet let pomáhá lidem se závislostí. Píšu o muži, který zabil člověka při autonehodě, kterou způsobil. Založil a vede organizaci, která shromažďuje dárce krve, díky nimž byly zachráněny už tisíce životů. Nenabádám nikoho, aby dělal chyby záměrně, ale když už chybu uděláme, vezměme ji a zkusme ji obrátit v něco dobrého. Lidé, kteří udělali v životě velkou chybu a vyrovnali se s tím, mají unikátní zkušenost, kterou můžou předávat dál. A pokud umíme být laskaví k vlastním chybám, snadněji se nám akceptují chyby ostatních.
ukázka z rozhovoru, psaného pro Kavárnu Hostu
Další články

Host mezi řádky: Petra Klabouchová

O Americe očima Petra Hrušky
