Kolo: dopravní prostředek budoucnosti

Kolo je zdánlivě všední věc, která nám dává nevšední zážitky. Už více než 200 let je naším průvodcem na silnicích, v ulicích i po lesních stezkách. „Kolo zprostředkovává sytější a barevnější život, ohleduplnější ke světu i k sobě samému. Cyklistika není zdaleka jen o výkonu, ale také o společném zážitku, kdy jde o objevené horizonty a snědené svačiny,“ říká autor knihy Ondřej Buddeus.
Tento dopravní prostředek budoucnosti vyobrazil v knize téměř třistakrát Jindřich Janíček. „Ze začátku jsem nevěděl, jak se kolo kreslí. Je to jeden z těch objektů, které vidím každý den ve městě, a předpokládal jsem, že se zobrazí jednoduše. Až pak se ukázalo, že geometrie rámů a kol má pár chytáků. Nejvíc práce však bylo s hledáním stylizace a barevnosti,“ říká Janíček.
„Jindřich Janíček má jako mistrovský ilustrátor smysl pro detail a styl,“ říká redaktor knihy a šéfredaktor Paseky Jakub Sedláček a dodává: „Také je z jeho práce znát nadšení pro věc. Ty ilustrace přímo vyzařují radost z toho, jak se díky kolům a cyklistům ozdravují města.“ Autoři si přejí, aby jejich kniha posloužila jako dárek k prvnímu kolu, přesto potěší i zkušené cyklisty. Kolo současně vychází německy v nakladatelství Karl Rauch Verlag.
Ondřej Buddeus (1984) píše a připravuje knihy pro dospělé i děti, překládá z němčiny a norštiny, vyučuje na Akademii výtvarných umění. Získal Magnesii Literu za dětskou knížku Hlava v hlavě (2013) a Cenu Jiřího Ortena. Pro Paseku uspořádal knihu příspěvků od lidí, kteří si kolo zamilovali Je to jízda (2021).
Jindřich Janíček (1990) se mimo jiné zajímá o velké sportovní osudy, jak ukázal v komiksových příbězích B jako běžec (Paseka 2019), za něž dostal cenu Muriel. Kredit předního výtvarníka stvrdil i netradiční reportáží Na západ severozápadní linkou (Paseka 2022), díky níž byl podruhé vyhlášen Ilustrátorem roku.
Další články

Hledání naděje ve světě po klimatickém rozvratu

100 let od smrti stále moderního Franze Kafky
