Dělat do včel a aspoň trochu jim rozumět

Nemusíme se, jak mívá člověk ve zvyku, se včelami ani porovnávat, ani se před nimi povyšovat nebo ponižovat. Stačí je víc poznat, respektovat je, fandit jim a možná i trochu pomáhat. Protože bez včel máme po úrodě a naše pesticidové zemědělství jim zrovna vítr pod křídla nepřidá.
Včelaření se lidé věnují už nějaký ten pátek, Na našem území konkrétně minimálně od 9. století. A tím nemyslíme nějaké to brtnictví, tedy vybírání včelích pláství z lesních úlů, ale organizovaný chov. K chovu se později vyjadřoval jak Karel IV., tak pochopitelně Marie Terezie a Josef II., který dokonce uložil farářům, aby uměli chovat včely, takže se včelařství vyučovalo na kněžských seminářích.
Současnost českých včel je asi takováto: Česká republika patří ke včelařským velmocím, eviduje asi 50 tisíc včelařů a nějakého půl miliónu včelstev. Včelaření se dokonce stalo módou, a tak úly najdeme třeba i na střechách městských budov (třeba Národní divadlo má svůj med). Na druhé straně péče o včelstvo je čím dál náročnější, včely jsou oslabovány chemií, která se používá na pole (jen řepky je asi 40% zemědělské půdy a z toho 60% jde na nepotravinářské zpracování, tudíž se na taková pole pere chemie ve velkém a včely to dostávají rok za rokem do těla). Jsou pak choulostivé na všelijaké roztoče…no praktičtí včelaři by mohli vyprávět, co všechno za práci to znamená, udržet úl ve zdraví a při životě.
Po přečtení knih Diedricha Steena a Jürgena Tautze Fenomenální včely a Zázračný svět včel se do pracantů se žihadly dost pravděpodobně zamilujete. Pokud by láska přerostla v potřebu včely chovat, tak výborně.
Dvě doporučení – zjistěte si předem, jak jste na to s alergií na včelí píchnutí. To by mohl být slušnej malér, kdybyste na žihadlo nějak bouřlivě reagovali.
No a potom - ještě před nákupem vlastních včel, je dobré seznámit se s některým z ochotných včelařů ve svém okolí a požádat ho o pomoc a o radu, jak správně začít. Většina zkušených včelařů je ochotná a rádi se o své zkušenosti podělí. Nejlepší je však vlastní praktická zkušenost a tak souběžných postupný přechod na již svůj chov včel je ideální. Doporučuji alespoň jednu sezónu absolvovat u zkušeného včelaře, ke kterému budete pravidelně docházet, a on vás zasvětí do jednotlivých prací a zásahů, které na vás v průběhu roku čekají. Velmi vám určitě také pomůže, pokud v dalším roce na oplátku on občas přijde na návštěvu na vaše stanoviště a přispěje dobrou radou.
Další články

Marsej od Bujabézy a Brunhildy

Jiné básně proti plešatění básníka, který se dožil 104 let
