Jak se stát jiným
Dotisk 6.12.2024 |
332 Kč
|
Dotisk 6.12.2024 |
332 Kč
|
Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.
Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.
(…) V románu, plném symbolického i reálného násilí, se ale Louis nesnaží popsat jen vlastní osud plný utrpení, bolesti a vzteku. Předkládá univerzální příběh o snaze vymanit se ze všeho starého, co nás dusí a ničí. Během četby si jenom spolu s autorem musíme opakovaně klást otázku: Mělo to všechno vůbec nějakou cenu? A Louis je ji schopný zodpovědět jen částečně. (…) Kniha Jak se stát jiným je možná nejvíc ze všeho knihou o upřímnosti. O pravdě, které nakonec musíme čelit sami – při pohledu do zrcadla, kdykoli se sami sebe ptáme, čeho všeho jsme schopni v cestě za lepším životem či alespoň jeho vidinou. Přičemž samotný nárok na lepší život je jistě legitimní. Zvlášť když ho vznáší člověk, který se narodil do prostředí, kde lidé v jinak bohaté společnosti trpí způsobem, jenž by už jednoduše neměl existovat.
(…) V mnohém jeho tvorba připomíná francouzskou tradici realismu, která také popisovala realitu chudých vrstev a kritizovala přístup buržoazie. Ani autofikce není ve francouzském prostředí ojedinělá. Ostatně se do ní řadí i letošní vítězka Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxová, která je Louisovou blízkou přítelkyní. Přesto dokázal Louis prorazit a vydobýt si místo v současné literatuře. Jeho knihy jsou krátké a psané jednoduchým jazykem, stojí ale na emocích, které přinášejí. Nehledejte v nich estetično, ale syrovou výpověď o třídním násilí. Édouard Louis je hlasem generace, které nejsou společenské problémy lhostejné a která je naštvaná.
(…) Novinka je kromě jiného zajímavým svědectvím o tom, že motivem ke psaní nemusí být upřímná láska k literatuře. V jádru Louisova úspěchu netkví dojemný a částečně archetypální motiv dítěte z chudých poměrů, které najde cestu ven v knihách. Jde o univerzální touhu vytrhnout se tomu, co pro nás společnost přichystala, ať už je to cokoliv, a tím dosáhnout svobody.
Počátkem spisovatelského i životního příběhu Édouarda Louise není samotné puzení psát, ale přepsat sám sebe. Stejně jako dosud celá jeho tvorba je také Jak se stát jiným důležitým mementem pro ty, kdo se povyšují, fackou pro ty, kteří ubližují odlišným, a nadějí pro ty, kdo tohle všechno přežili.
(…) Psaní Édouarda Louise a jeho hlavní hrdina, nebo – chcete-li – bytost, v níž se psaním proměňuje, má jediný směr. Vpřed! Je ve střehu, připraven nechat všechno za sebou, jen co se mu naskytne další příležitost. Každou vteřinu jeho příběhu provází odhodlání ke změně, agresivita a pomsta minulosti. Odsuzuje se k tomu chtít neustále jiný život. Jde o zběsilý úprk i za cenu toho, že se s každou další proměnou o trochu víc ztratí a o trochu víc vyčerpá. Přizpůsobuje se, aby zapadl do nového prostředí. Jeho cílem je neustále postupovat na další úroveň společenské třídy.
„Nesuďte mě,” žádá čtenáře spolu s těmi, které na cestě překračuje, ať už je to přítelkyně Elena, nebo otec. Svědectví o proměnách vydávají i fotografie, jež knihu provázejí. Vidíme mladíka s andělskou tváří i se vzezřením trestance a rváče. Kolik ještě aspektů Édouarda Louise nám autor nabídne v dalších knihách?