(...) Nejslavnější autistická spisovatelka a aktivistka současnosti Temple Grandin ve své recenzi napsala, že jí Naokiho knížka potvrzuje teorii o tom, že tito v odborném žargonu tzv. nízkofunkční autisté, jako je malý Japonec, ve skutečnosti vůbec nepostrádají emoční a sociální inteligenci, která často chybí lidem s vysokofunkčním autismem či Aspergerovým syndromem. Naopak - jsou velmi citliví a společenští, jen jim rozbitý software vlastní mysli znemožňuje normálně se k okolí vztahovat.
Pro všechny rodiny s touhle diagnózou, pečující nebo lékaře je to zásadní zpráva. Útlá knížka vyťukaná na tabulku s japonskými znaky má ale své kouzlo i pro člověka, kterého nemoc příliš nezajímá. V jednoduchých větách třináctiletého chlapce se skrývá působivá připomínka faktu, že všechny banální každodenní úkony, které považujeme za samozřejmé, jsou ve skutečnosti podmíněné správným zapojením nervových buněk.
Jakýkoli úraz hlavy, krevní výron nebo stařecká demence mohou tuhle základní jistotu obrátit v prach a vytvořit situaci, kdy se na své vzpomínky, myšlenky či pohyby nemůžeme spolehnout. A kdy budeme potřebovat, aby naše okolí projevilo dost velkou fantazii, empatii a hlavně chuť porozumět naší neovladatelné jinakosti.